2.12.10

İtalyada bir türk köyü => LA TURCHIA

Arkadaşlar seneler önce bir belgeselde izlemiştim İtalyada bir türk köyünü ama hep üzülmüşümdür daha fazla bilgiye sahip değilim diye. Acaba tam nerededir, nasıl olduda türk köyü olmuştur vs vs. Bir sürü soru vardı aklımda.
Bugünde tv de aynı belgesel tekrar çıkmasınmı, aman aman ne sevindim. Bebişim izin verdiği : ) kadarıyla biraz bilgi edinmeye çalıştım ve musait olduğumdada internette araştırdım. Medyadada yer almış bu köy. Aşağıdaki yazıyı buldum, çok ilginç değilmi arkadaşlar ? Bizim yeniçeri orada kalmasaymış orada biriyle evlenmeseyiş böyle güzel bir türk köyü olmayacakmış.. Iyiki var : ) Nasip olursa gideriz inş.
Ya başlık parası bile istiyomuşlar : )Turist sitesinden alıntı:
İtalya`nın Manzori Dağları`nın eteğindeki `La Turchia` adıyla da bilinen Moena Köyü, 323 yıldır hoşgörü örneği sergiliyor.

Türkçe bilmeyen ama kendilerini Türk olarak tanıtan Moenalılar, Türkleri bekliyor.
Bu şaşırtıcı öykü tam 323 yıl önce başlar. 2. Viyana kuşatması sonrası bir Osmanlı askeri, İtalya`da küçük bir kasabaya sığınır.

Ölmek üzere olan bu Yeniçeri askeri, köylüler tarafından tedavi edilir. İyileşince de köyden bir kızla evlenir. Kasaba halkının `Il Turco` adını verdiği asker, o dönem dükalığın halktan istediği haksız vergilere karşı köyü ayaklandırır ve korur.
Kendini ve Türk adetlerini bu yörenin insanlarına öyle sevdirir ki ölümünden sonra bile bu Türk gelenekleri yaşatılır.323 YILLIK EFSANE


Yaz aylarında nüfusu 2 bin 600, kışın ise 14 bine çıkan İtalya`da Manzori Dağları`nın eteğindeki Moena Köyü, 323 yıldır hoşgörünün en güzel örneğini sergiliyor.
Halk arasında kahraman ilan edilen Yeniçeri askerinin büstünün de bulunduğu Moena`ya halk `La Turchia` adını verir. Bir Türk`e inanan ve asırlardır bunu koruyabilen Moenalılar, `Moena`daki bizim Türkiyemizde doğduk,` diyorlar, ama tek kelime bile Türkçe bilmiyorlar. Hiçbiri Türkiye`ye gelmemiş. Sokaklarında İtalyan değil, Türk bayrakları dalgalanıyor. Kitaplardan ve televizyonlardan gördükleri kadar Türkiye`yi takip etmeye çalışıyorlar. Kahraman olarak gördükleri yeniçeri anısına her yıl ağustos ayının
ilk haftası düzenlenen `Moena Türk Festivali`nde belediye başkanı dahil herkes Türk gibi giyiniyor, yeniçeri kıyafetli askerler ortalıkta dolaşıyor.

Festivalde, topluluğun en yaşlısı `Sultan` oluyor ve `Il Turco`yu temsil ediyor. Yeniçeri askerinin büstünün de bulunduğu meydanda festival iki gün sürüyor.


BAŞLIK PARASI İSTİYORLAR

Moenalılar, Türk örf ve adetlerini öyle benimsemiş ki kız istemeye giden aile başlık parası bile veriyor.
Bunun adına da `töre` diyorlar. Köyden dışarıya gelin giderken `Alabastia` adlı bir tören düzenleniyor.
Bu törende, gelinin dışarıya çıkabilmesi için sultanların izni gerekiyor. İzin toplantısı kız köyden çıkarken yapılıyor.

Köyün büyükleri sultan, geri kalanlar ise bir Türk gibi giyiniyor. 323 yıldır etkisinde kaldıkları bir Türk`ün kendilerinde bıraktığı etkileri evlerinde bile görmenin mümkün olduğunu söyleyen Moena Belediye Başkanı Riccardo Franceschetti, `Il Turco`ya dayanan geçmişimize ilişkin kesin bir şey söyleyemeyiz,
çünkü bu konuda yapılmış bilimsel bir çalışma yok. Dedelerimizin babalarımıza anlattığı Il Turco efsanesini bizler de çocuklarımıza inançla aktarıyoruz. Bu festival bizim için çok önemlidir, Türkler gelip buradaki küçük Türkiye`yi görmeli. Kabul etmeliyiz ki aramızda çok güçlü bir bağ var. Bu festivalle bu bağı güçlendirmek istiyoruz. Böylece birbirimizi daha çok ziyaret edebiliriz, bu festival aramızda yeni bağlar kurabilir. Bu tür birlikteliklerle kültürel etkileşime gidebilir, tecrübe değişimi yapabiliriz. Bu platform üzerinde adet ve örflerimizde senteze ulaşabiliriz,` diyor.Eski bir gazete haberine göre;

Türkiye`nin tarihinin İtalyan tarihi gibi çok zengin olduğunu anlatan Belediye Başkanı Franceschetti,
bakan Atilla Koç`u Moena`ya davet ediyor: `Türkiye`yi hiç görmedik. Çok güzel bir yer olmalı. Türk Kültür ve Turizm Bakanı`nı önümüzdeki yıl festivale davet ediyoruz.
Türk ordusunun askeri mehteran bölüğü olduğunu biliyoruz ve onları da festivalimize bekliyoruz.
Türk ordusunun mehter takımının katılımıyla festivalimiz gelecek yıl çok daha anlamlı olacaktır.`
Galacenova Kültür ve Sanat Projesi kapsamında Moena Türk Festivali`ne giden küratör Nuri Kaya ve ekiptekiler Emre Çelik, Reyhan Ekşi,

Arda Kuba festival kapsamında açtıkları Yeniçeri Fotoğraf Sergisi`yle Moenalılardan büyük ilgi gördü.

Böylesi bir ilgi karşısında şaşkınlığa uğradıklarını söyleyen Kaya, `Daha önce bu bölgeye hiçbir Türk ekibi gitmemiş.

Bizi sevinçle karşıladılar. Türk kültürüne ait lokum gibi çeşitli hediyeleri ve Kültür Bakanlığı`ndan temin edilen tanıtım filmi ile broşürleri sergiledik.

Dileğimiz Genelkurmay Başkanlığı`na bağlı mehteran bölüğünün de bu bölgeye gitmesi. Çünkü kendilerini Türk gibi gören Moenalılar,

bu mehteran bölüğünü kasabalarında görmeyi çok istiyor,` diyor.

5 yorum:

 1. payaşlımın için sağol canım, Türkler heryerde belli oluyor değil mi:)iyi ki türk doğmuşuz..sevgiler

  YanıtlaSil
 2. Hakkatten Serracım iyiki türk doğmuşuz! Sevgiler, Hülya

  YanıtlaSil
 3. canım ne güzel bi paylaşım olmuş..araştırmaların için sağol..bende gitmek istiyorum buraya..sevgilerimle..

  YanıtlaSil
 4. Beğendiğine çok sevindim canım. Sevgiler,

  YanıtlaSil
 5. turklerheryerde.blogspot.com

  YanıtlaSil